Tartan Day – 6 – 13 kwietnia

Od 6 do 13 kwietnia obchodzi się w Szkocji (i na całym świecie) TARTAN DAY. Celebracja dotyczy podpisania “Declaration of Arbroath” w 1320 roku – dokument uznał suwerenność Szkocji, miał również wpływ na formę Deklaracji Niepodległości w USA.

Declaration of Arbroath (1320)

To wyjątkowe święto dla emigrantów szkockiego pochodzenia, szczególnie Amerykanów. Na świecie jest 50 milionów emigrantów, którzy deklarują szkockie pochodzenie, wielu z nich mieszka właśnie w USA i Kanadzie. Odbywają się wówczas znakomite parady i wszelakie wydarzenia związane ze szkocką kulturą i historią. W samej Szkocji eventy odbywają się w Arbroath, Aberdeen, Montrose, Kilmarnock, Stirling, Perth, Glasgo) i oczywiście w Edynburgu.

Tak świętują w USA

 W USA i Kanadzie odbywa się również tzw. “Scotland Week” (3-10 kwietnia), w trakcie którego pobiec można w Scotland Run (Central Park w NY) oraz obchodzi się właśnie Tartan Day. Ten tydzień wykorzystywany jest również przez szkockie instytucje kulturalne do promocji kultury kraju wśród emigrantów. Zachęca się ich do odwiedzenia kraju swojego pochodzenia.

Kilka linków do poczytania:

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s