“The Irish Pub” – pij, śpiewaj, spiskuj, żyj!

Jakiś czas temu, przypadkowo przeglądając internety, natknęłam się na coś o swojsko brzmiącej nazwie “The Irish Pub”. To coś okazało się filmem dokumentalnym o słynnych, jedynych w swoim rodzaju irlandzkich pubach – wyjątkowych miejscach pogaduszek, poważnych rozmów o życiu, wspólnego śpiewania i dzielenia się radościami i smutkami.

Pub to miejsce, w którym kultywuje się towarzyskie relacje i rodzinne tradycje, a przede wszystkim – tożsamość narodową. Irlandzkie puby słyną również z otwartości oraz doskonałego wyboru alkoholi – króluje tutaj oczywiście “Guiness” i nie ma się co temu dziwić. Guiness jest tutaj leit motivem – jest on oczywiście nierozerwalnie związany z historią pubów w Irlandii.

Film pokazuje jak bywanie w pubie jest zakorzenione w kulturze irlandzkiej. Ojciec przekazuje pub swojemu synowi (albo córce – mamy tu np. wypowiedzi bardzo zadowolonych z życia dwóch starszych dziedziczek jednego sympatycznego pubu), to tutaj rodziły się przyjaźnie oraz miały miejsce polityczne rozgrywki, co w przypadku Irlandii jest szczególnie znaczące. To tutaj na ścianach możemy zobaczyć zdjęcia przodków, nie dba się o to, by było nowocześnie – ma być wyjątkowa, przyjazna atmosfera. Barman zawsze wie jakie drinki i piwo lubią stali klienci, przychodzi się tutaj jak do swojego domu, a właściciel jest jak ojciec mający oko na wszystko dookoła. Każdy pub jest inny, wyjątkowy, ale łączy je jedno – otwartość Irlandczyków, która sprawia, że można tutaj siedzieć do samego rana i zawsze będzie o czym rozmawiać.

Zachęcam do zapoznania się z  “The Irish Pub” – macie wyjątkową okazję obejrzeć film w całości na YouTube, w kinach w Polsce pewnie nigdy się nie pojawi. Są tutaj konkretne miejsca, geneza ich powstania i nazwy, wartościowe opowieści właścicieli i stałych bywalców. Kawał historii kraju, mentalność ludzi pokazana w przejrzysty sposób. Można na chwilę przenieść się do Irlandii swojskiej, gościnnej, pełnej muzyki i cierpkiej, acz bardzo ciekawej historii. Dla niektórych pewnie ciężko będzie zrozumieć irlandzki akcent, dla innych ciężka do przebrnięcia może być powolna narracja, ale naprawdę warto – o to właśnie chodzi w tym filmie. Polecam jako świetny przykład antropologii wizualnej.

Nieco więcej o irlandzkich pubach można znaleźć tutaj:

“The Irish Pub” – do kupienia na Amazon.com

a23306e6753a1919252d793b943dfca3

“Bar McCarthy’ego” – pozycja obowiązkowa dla fanów Irlandii, świetny reportaż na temat Irlandii, o pubach również sporo

bar ac

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s